Fandom

Oscars Wiki

76th Academy Awards

3,067pages on
this wiki
Add New Page
Comments0 Share
76th Academy Awards
76th Academy Awards Poster
 
Date February 29, 2004
Site Kodak Theatre, Hollywood, California
Host Billy Crystal
Highlights
Best Picture The Lord of the Rings: The Return of the King
Most wins The Lord of the Rings: The Return of the King (11)
Most nominations The Lord of the Rings: The Return of the King (11)
 < 75th Academy Awards 77th

The 76th Academy Awards ceremony honored films of 2003 and was broadcast from the Kodak Theatre in Hollywood, California on ABC beginning at 5:30 p.m. PST, February 29, 2004. The show was produced by Joe Roth and was hosted for the eighth time by comedian Billy Crystal.

The nominees were announced on January 27 at 5:38 a.m. PST by Academy president Frank Pierson and actress Sigourney Weaver, at the Samuel Goldwyn Theater in the Academy's Beverly Hills headquarters. The Lord of the Rings: The Return of the King swept all 11 categories in which it was nominated. It matched the record 11 wins of Titanic and Ben-Hur and beat the previous record of Gigi and The Last Emperor for the largest sweep of every nominated category, both of which had achieved nine-for-nine.

The big contenders for the 76th Academy Awards for Best Picture included The Lord of the Rings: The Return of the King and Lost in Translation, and in the highly competitive Best Actor category, with strong work from both Sean Penn and Bill Murray, among the other nominees. Penn eventually won the award, his first; he had previously lost the Oscar three times. (He would later win Best Actor again in 2008, for Milk.)

Best Actor

See also: Best Actor

Winner
Sean PennMystic River
Nominees
Johnny DeppPirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Ben KingsleyHouse of Sand and Fog
Jude LawCold Mountain
Bill MurrayLost in Translation

Best Supporting Actor

See also: Best Supporting Actor

Winner
Tim RobbinsMystic River
Nominees
Alec BaldwinThe Cooler
Benicio Del Toro21 Grams
Djimon HounsouIn America
Ken WatanabeThe Last Samurai

Best Actress

See also: Best Actress

Winner
Charlize Theron for Monster
Nominees
Keisha Castle-Hughes for Whale Rider
Diane Keaton for Something's Gotta Give
Samantha Morton for In America
Naomi Watts for 21 Grams

Best Supporting Actress

See also: Best Supporting Actress

Winner
Renee Zellweger for Cold Mountain
Nominees
Shohreh Aghdashloo for House of Sand and Fog
Patricia Clarkson for Pieces of April
Marcia Gay Harden for Mystic River
Holly Hunter for Thirteen

Best Animated Feature

See also: Best Animated Feature

Winner
Finding NemoAndrew Stanton
Nominees
Brother BearAaron Blaise, Robert Walker
The Triplets of BellevilleSylvain Chomet

Best Art Direction

See also: Best Art Direction

Winner
The Lord of the Rings: The Return of the KingGrant Major, Dan Hennah, Alan Lee
Nominees
Girl with a Pearl EarringBen Van Os, Cecile Heideman
The Last SamuraiLilly Kilvert, Gretchen Rau
Master and Commander: The Far Side of the WorldWilliam Sandell, Robert Gould
SeabiscuitJeannine Oppewall, Leslie Pope

Best Cinematography

See also: Best Cinematography

Winner
Master and Commander: The Far Side of the WorldRussell Boyd
Nominees
City of GodCesar Charlone
Cold MountainJohn Seale
Girl with a Pearl EarringEduardo Serra
SeabiscuitJohn Schwartzman

Best Costume Design

See also: Best Costume Design

Winner
The Lord of the Rings: The Return of the KingNgila Dickson, Richard Taylor
Nominees
Girl with a Pearl EarringDien van Straalen
The Last SamuraiNgila Dickson
Master and Commander: The Far Side of the WorldWendy Stites
SeabiscuitJudianna Makovsky

Best Director

See also: Best Director

Winner
The Lord of the Rings: The Return of the KingPeter Jackson
Nominees
City of GodFernando Meirelles
Lost in TranslationSofia Coppola
Master and Commander: The Far Side of the WorldPeter Weir
Mystic RiverClint Eastwood

Best Documentary Feature

See also: Best Documentary Feature

Winner
The Fog of WarErrol Morris, Michael Williams
Nominees
BalserosCarles Bosch, Josep Maria Domènech
Capturing the FriedmansAndrew Jarecki, Marc Smerling
My ArchitectNathaniel Kahn, Susan R. Behr
The Weather UndergroundSam Green, Bill Siegel

Best Documentary Short

See also: Best Documentary Short

Winner
Chernobyl HeartMaryann DeLeo
Nominees
AsylumSandy McLeod, Gini Reticker
Ferry TalesKatja Esson

Best Film Editing

See also: Best Film Editing

Winner
The Lord of the Rings: The Return of the KingJamie Selkirk
Nominees
City of GodDaniel Rezende
Cold MountainWalter Murch
Master and Commander: The Far Side of the WorldLee Smith
SeabiscuitWilliam Goldenberg

Best Foreign Language Film

See also: Best Foreign Language Film

Winner
The Barbarian Invasions from CanadaDenys Arcand
Nominees
Evil from SwedenMikael Håfström
The Twilight Samurai from JapanYôji Yamada
Twin Sisters from The NetherlandsBen Sombogaart
Zelary from Czech RepublicOndrej Trojan

Best Makeup

See also: Best Makeup

Winner
The Lord of the Rings: The Return of the KingRichard Taylor, Peter King
Nominees
Master and Commander: The Far Side of the WorldEdouard F. Henriques, Yolanda Toussieng
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black PearlVe Neill, Martin Samuel

Best Original Score

See also: Best Original Score

Winner
The Lord of the Rings: The Return of the KingHoward Shore
Nominees
Big FishDanny Elfman
Cold MountainGabriel Yared
Finding NemoThomas Newman
House of Sand and FogJames Horner

Best Original Song

See also: Best Original Song

Winner
"Into the West" from The Lord of the Rings: The Return of the KingFran Walsh, Howard Shore, Annie Lennox
Nominees
"Belleville Rendez-vous" from The Triplets of BellevilleBenoît Charest, Sylvain Chomet
"A Kiss At The End Of The Rainbow" from A Mighty WindMichael McKean, Annette O'Toole
"Scarlet Tide" from Cold MountainT-Bone Burnett, Elvis Costello
"You Will Be My Ain True Love" from Cold MountainSting

Best Picture

See also: Best Picture

Winner
The Lord of the Rings: The Return of the KingBarrie M. Osborne, Peter Jackson, Fran Walsh
Nominees
Lost in TranslationRoss Katz, Sofia Coppola
Master and Commander: The Far Side of the WorldSamuel Goldwyn, Jr., Peter Weir, Duncan Henderson
Mystic RiverRobert Lorenz, Judie G. Hoyt, Clint Eastwood
SeabiscuitKathleen Kennedy, Frank Marshall, Gary Ross

Best Animated Short Film

See also: Best Animated Short

Winner
Harvie KrumpetAdam Elliot
Nominees
Boundin'Bud Luckey
DestinoDominique Monfery, Roy Edward Disney
Gone NuttyCarlos Saldanha, John C. Donkin
NibblesChristopher Hinton

Best Live Action Short Film

See also: Best Live Action Short

Winner
Two SoldiersAaron Schneider, Andrew J. Sacks
Nominees
Die Rote Jacke (The Red Jacket)Florian Baxmeyer
Most (The Bridge)Bobby Garabedian, William Zabka
SquashLionel Bailliu
(A) TorzijaStefan Arsenijevic

Best Sound Editing

See also: Best Sound Editing

Winner
Master and Commander: The Far Side of the WorldRichard King
Nominees
Finding NemoGary Rydstrom, Michael Silvers
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black PearlChristopher Boyes, George Watters II

Best Sound Mixing

See also: Best Sound Mixing

Winner
The Lord of the Rings: The Return of the KingChristopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges, Hammond Peek
Nominees
The Last SamuraiAndy Nelson, Anna Behlmer, Jeff Wexler
Master and Commander: The Far Side of the WorldPaul Massey, D.M. Hemphill, Arthur Rochester
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black PearlChristopher Boyes, David Parker, Dave Campbell, Lee Orloff
SeabiscuitAndy Nelson, Anna Behlmer, Tod A. Maitland

Best Visual Effects

See also: Best Visual Effects

Winner
The Lord of the Rings: The Return of the KingJim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook, Alex Funke
Nominees
Master and Commander: The Far Side of the WorldDan Sudick, Stefen Fangmeier, Nathan McGuinness, Robert Stromberg
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black PearlJohn Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson, Terry Frazee

Best Adapted Screenplay

See also: Best Adapted Screenplay

Winner
The Lord of the Rings: The Return of the KingFran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson
Nominees
American SplendorRobert Pulcini, Shari Springer Berman
City of GodBraulio Mantovani
Mystic RiverBrian Helgeland
SeabiscuitGary Ross

Best Original Screenplay

See also: Best Original Screenplay

Winner
Lost in TranslationSofia Coppola
Nominees
The Barbarian InvasionsDenys Arcand
Dirty Pretty ThingsSteven Knight
Finding NemoAndrew Stanton, Bob Peterson, David Reynolds
In AmericaJim Sheridan, Naomi Sheridan, Kirsten Sheridan

Honorary Award

Blake Edwards — "In recognition of his writing, directing and producing an extraordinary body of work for the screen."

Gordon E. Sawyer Award

Peter D. Parks

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.