FANDOM


83rd Academy Awards
83rd Academy Awards poster
 
Date February 27, 2011
Site Kodak Theatre
Hollywood, California
Host James Franco
Anne Hathaway
Highlights
Best Picture The King's Speech
Most wins Inception and The King's Speech (4)
Most nominations The King's Speech (12)
 < 82nd Academy Awards 84th

The 83rd Academy Awards ceremony, presented by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences, took place on February 27, 2011, at the Kodak Theatre in Hollywood, Los Angeles, California. The awards ceremony honored the best films of 2010 and was televised in the United States on ABC with a viewership of 37.90 million people. Actors James Franco and Anne Hathaway co-hosted the event for their first time.

Inception and The King's Speech were the big winners of the year, with four awards apiece. The Social Network won three awards, while Alice in Wonderland, Toy Story 3, and The Fighter each came away with two trophies.

The Academy also recognized Kevin Brownlow, Jean-Luc Godard, and Eli Wallach with Academy Honorary Awards, and awarded Francis Ford Coppola the Irving G. Thalberg Memorial Award

Best Picture

The King&#039;s Speech

The King's Speech

See also: Best Picture

Winner
The King's SpeechIain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin
Nominees
127 HoursDanny Boyle, Christian Colson
Black SwanScott Franklin, Mike Medavoy, Brian Oliver
The FighterDavid Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg
InceptionChristopher Nolan, Emma Thomas
The Kids Are All RightGary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray
The Social NetworkDana Brunetti, Cean Chaffin, Michael De Luca, Scott Rudin
Toy Story 3Darla K. Anderson
True GritEthan Coen, Joel Coen, Scott Rudin
Winter's BoneAlix Madigan-Yorkin, Anne Rosellini

Best Director

The King&#039;s Speech

The King's Speech

See also: Best Director

Winner
Tom HooperThe King's Speech
Nominees
Darren AronofskyBlack Swan
Ethan Coen and Joel CoenTrue Grit
David FincherThe Social Network
David O. RussellThe Fighter

Best Actor

The King&#039;s Speech

The King's Speech

See also: Best Actor

Winner
Colin FirthThe King's Speech
Nominees
Javier BardemBiutiful
Jeff BridgesTrue Grit
Jesse EisenbergThe Social Network
James Franco127 Hours

Best Actress

Black Swan

Black Swan

See also: Best Actress

Winner
Natalie PortmanBlack Swan
Nominees
Annette BeningThe Kids Are All Right
Nicole KidmanRabbit Hole
Jennifer LawrenceWinter's Bone
Michelle WilliamsBlue Valentine

Best Supporting Actor

The Fighter

The Fighter

See also: Best Supporting Actor

Winner
Christian BaleThe Fighter
Nominees
John HawkesWinter's Bone
Jeremy RennerThe Town
Mark RuffaloThe Kids Are All Right
Geoffrey RushThe King's Speech

Best Supporting Actress

The Fighter

The Fighter

See also: Best Supporting Actress

Winner
Melissa LeoThe Fighter
Nominees
Amy AdamsThe Fighter
Helena Bonham CarterThe King's Speech
Hailee SteinfeldTrue Grit
Jacki WeaverAnimal Kingdom

Best Original Screenplay

The King&#039;s Speech

The King's Speech

See also: Best Original Screenplay

Winner
The King's SpeechDavid Seidler
Nominees
Another YearMike Leigh
The FighterScott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
InceptionChristopher Nolan
The Kids Are All RightLisa Cholodenko, Stuart Blumberg

Best Adapted Screenplay

The Social Network

The Social Network

See also: Best Adapted Screenplay

Winner
The Social NetworkAaron Sorkin
Nominees
127 HoursDanny Boyle, Simon Beaufoy
Toy Story 3Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich
True GritEthan Coen, Joel Coen
Winter's BoneDebra Granik, Anne Rosellini

Best Animated Feature

Toy Story 3

Toy Story 3

See also: Best Animated Feature

Winner
Toy Story 3Lee Unkrich
Nominees
How to Train Your DragonChris Sanders, Dean DeBlois
The IllusionistSylvain Chomet

Best Foreign Language Film

InBetterWorld 020

In a Better World

See also: Best Foreign Language Film

Winner
In a Better World from DenmarkSusanne Bier
Nominees
Biutiful from MexicoAlejandro González Iñárritu
Dogtooth from GreeceYorgos Lanthimos
Incendies from CanadaDenis Villeneuve
Outside the Law from AlgeriaRachid Bouchareb

Best Documentary Feature

InsideJob 027

Inside Job

See also: Best Documentary Feature

Winner
Inside JobCharles Ferguson, Audrey Marrs
Nominees
Exit Through the Gift ShopBanksy, Jaimie D'Cruz
GaslandJosh Fox, Trish Adlesic
RestrepoTim Hetherington, Sebastian Junger
Waste LandLucy Walker, Angus Aynsley

Best Documentary Short

StrangersNoMore 012

Strangers No More

See also: Best Documentary Short

Winner
Strangers No MoreKaren Goodman, Kirk Simon
Nominees
Killing in the NameJed Rothstein
Poster GirlSara Nesson
Sun Come UpJennifer Redfearn, Tim Metzger
The Warriors of QiugangRuby Yang, Thomas Lennon

Best Live Action Short

GodofLove 001

God of Love

See also: Best Live Action Short

Winner
God of LoveLuke Matheny
Nominees
The ConfessionTanel Toom
The CrushMichael Creagh
Na WeweIvan Goldschmidt
Wish 143Ian Barnes

Best Animated Short

LostThing 002

The Lost Thing

See also: Best Animated Short

Winner
The Lost ThingAndrew Ruhemann, Shaun Tan
Nominees
Day & NightTeddy Newton
The GruffaloMax Lang, Jakob Schuh
Let's PolluteGeefwee Boedoe
Madagascar, a Journey DiaryBastien Dubois

Best Orignal Score

The Social Network

The Social Network

See also: Best Original Score

Winner
The Social NetworkTrent Reznor, Atticus Ross
Nominees
127 HoursA.R. Rahman
How to Train Your DragonJohn Powell
InceptionHans Zimmer
The King's SpeechAlexandre Desplat

Best Original Song

Toy Story 3

Toy Story 3

See also: Best Original Song

Winner
"We Belong Together" from Toy Story 3Randy Newman
Nominees
"Coming Home" from Country StrongTom Douglas, Hillary Lindsey, Troy Verges
"I See the Light" from TangledAlan Menken, Glenn Slater
"If I Rise" from 127 HoursA.R. Rahman, Rollo Armstrong, Dido

Best Sound Editing

Inception

Inception

See also: Best Sound Editing

Winner
InceptionRichard King
Nominees
Toy Story 3Tom Myers, Michael Silvers
Tron: LegacyGwendolyn Yates Whittle, Addison Teague
True Grit (2010)Skip Lievsay, Craig Berkey
UnstoppableMark P. Stoeckinger

Best Sound Mixing

Inception

Inception

See also: Best Sound Mixing

Winner
InceptionLora Hirschberg, Gary A. Rizzo, Ed Novick
Nominees
The King's SpeechPaul Hamblin, Martin Jensen, John Midgley
SaltJeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan, William Sarokin
The Social NetworkRen Klyce, David Parker, Michael Semanick, Mark Weingarten
True GritSkip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter Kurland

Best Art Direction

Alice in Wonderland 2010

Alice in Wonderland

See also: Best Art Direction

Winner
Alice in WonderlandRobert Stromberg, Karen O'Hara
Nominees
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1Stuart Craig, Stephenie McMillan
InceptionGuy Hendrix Dyas, Larry Dias, Doug Mowat
The King's SpeechEve Stewart, Judy Farr
True GritJess Gonchor, Nancy Haigh

Best Cinematography

Inception

Inception

See also: Best Cinematography

Winner
InceptionWally Pfister
Nominees
Black SwanMatthew Libatique
The King's SpeechDanny Cohen
The Social NetworkJeff Cronenweth
True GritRoger Deakins

Best Makeup

Wolfman 032

The Wolfman

See also: Best Makeup

Winner
The WolfmanRick Baker, Dave Elsey
Nominees
Barney's VersionAdrien Morot
The Way BackEdouard F. Henriques, Gregory Funk, Yolanda Toussieng

Best Costume Design

Alice in Wonderland 2010

Alice in Wonderland

See also: Best Costume Design

Winner
Alice in WonderlandColleen Atwood
Nominees
I Am LoveAntonella Cannarozzi
The King's SpeechJenny Beavan
The TempestSandy Powell
True GritMary Zophres

Best Film Editing

The Social Network

The Social Network

See also: Best Film Editing

Winner
The Social NetworkAngus Wall, Kirk Baxter
Nominees
127 HoursJon Harris
Black SwanAndrew Weisblum
The FighterPamela Martin
The King's SpeechTariq Anwar

Best Visual Effects

Inception

Inception

See also: Best Visual Effects

Winner
InceptionPaul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley, Peter Bebb
Nominees
Alice in WonderlandKen Ralston, David Schaub, Carey Villegas, Sean Phillips
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1Tim Burke, John Richardson, Christian Manz, Nicolas Aithadi
HereafterMichael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojansky, Joe Farrell
Iron Man 2Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright, Daniel Sudick

Honorary Award

Kevin Brownlow "for the wise and devoted chronicling of the cinematic parade."
Jean-Luc Godard "for passion. For confrontation. For a new kind of cinema."
Eli Wallach "for a lifetime's worth of indelible screen characters."

Irving G. Thalberg Memorial Award

Francis Ford Coppola

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.