Fandom

Oscars Wiki

86th Academy Awards

3,067pages on
this wiki
Add New Page
Comments4 Share
86th Academy Awards
86th Oscars poster
 
Date March 2, 2014
Site Dolby Theatre
Hollywood, California
Host Ellen DeGeneres
Highlights
Best Picture 12 Years a Slave
Most wins Gravity (7)
Most nominations American Hustle (10), Gravity (10)
 < 85th Academy Awards 87th

The 86th Academy Awards were held on March 2, 2014, at the Dolby Theatre in Hollywood, California to honor the best films of 2013. This was a week later than normal, so as not to interfere with the Winter Olympics. The ceremony was televised in the United States by ABC and was hosted by comedienne Ellen DeGeneres for the second time. She previously hosted the 79th Academy Awards in 2007.

On September 5, 2013, The Academy announced the three nominees that were later honored with an Academy Honorary Award: the actress Angela Lansbury, the actor and producer Steve Martin, and the costume designer Piero Tosi. Angelina Jolie was honored with the Jean Hersholt Humanitarian Award for her charity work. For the Academy Award for Best Picture, 289 films were eligible. In an official press release, it was announced the 86th Academy Awards would honor big-screen real-life heroes, superheroes, popular heroes, and animated heroes, both past and present, as well as the bold filmmakers who brought them to life.

Nominations & Winners

On January 16, 2014, the Academy of Motion Picture Arts and Sciences announced its nominees for the 86th Academy Awards. The winners were announced on March 2, 2014, from the Dolby Theatre in Hollywood, California.

Best Picture

12YearsSlave 001

12 Years a Slave

See also: Best Picture

Winner
12 Years a SlaveBrad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Anthony Katagas
Nominees
American HustleCharles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison, Jonathan Gordon
Captain PhillipsScott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca
Dallas Buyers ClubRobbie Brenner, Rachel Winter
GravityAlfonso Cuarón, David Heyman
HerMegan Ellison, Spike Jonze, Vincent Landay
NebraskaAlbert Berger, Ron Yerxa
PhilomenaGabrielle Tana, Steve Coogan, Tracey Seaward
The Wolf of Wall StreetMartin Scorsese, Leonardo DiCaprio, Joey McFarland, Emma Tillinger Koskoff

Best Director

Gravity 001

Gravity

See also: Best Director

Winner
GravityAlfonso Cuarón
Nominees
American HustleDavid O. Russell
NebraskaAlexander Payne
12 Years a SlaveSteve McQueen
The Wolf of Wall StreetMartin Scorsese

Best Actor

DallasBuyersClub 002

Dallas Buyers Club

See also: Best Actor

Winner
Matthew McConaugheyDallas Buyers Club
Nominees
Christian BaleAmerican Hustle
Bruce DernNebraska
Leonardo DiCaprioThe Wolf of Wall Street
Chiwetel Ejiofor12 Years a Slave

Best Actress

BlueJasmine 001

Blue Jasmine

See also: Best Actress

Winner
Cate BlanchettBlue Jasmine
Nominees
Amy AdamsAmerican Hustle
Sandra BullockGravity
Judi DenchPhilomena
Meryl StreepAugust: Osage County

Best Supporting Actor

DallasBuyersClub 002

Dallas Buyers Club

See also: Best Supporting Actor

Winner
Jared LetoDallas Buyers Club
Nominees
Barkhad AbdiCaptain Phillips
Bradley CooperAmerican Hustle
Michael Fassbender12 Years a Slave
Jonah HillThe Wolf of Wall Street

Best Supporting Actress

12YearsSlave 001

12 Years a Slave

See also: Best Supporting Actress

Winner
Lupita Nyong'o12 Years a Slave
Nominees
Sally HawkinsBlue Jasmine
Jennifer LawrenceAmerican Hustle
Julia RobertsAugust: Osage County
June SquibbNebraska

Best Original Screenplay

Her 001

Her

See also: Best Original Screenplay

Winner
HerSpike Jonze
Nominees
American HustleEric Warren Singer, David O. Russell
Blue JasmineWoody Allen
Dallas Buyers ClubCraig Borten, Melisa Wallack
NebraskaBob Nelson

Best Adapted Screenplay

12YearsSlave 001

12 Years a Slave

See also: Best Adapted Screenplay

Winner
12 Years a SlaveJohn Ridley
Nominees
Before MidnightRichard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke
Captain PhillipsBilly Ray
PhilomenaSteve Coogan, Jeff Pope
The Wolf of Wall StreetTerence Winter

Best Animated Feature

Frozen 001

Frozen

See also: Best Animated Feature

Winner
FrozenChris Buck, Jennifer Lee, Peter Del Vecho
Nominees
The CroodsChris Sanders, Kirk De Micco, Kristine Belson
Despicable Me 2Chris Renaud, Pierre Coffin, Chris Meledandri
Ernest & CelestineBenjamin Renner, Didier Brunner
The Wind RisesHayao Miyazaki, Toshio Suzuki

Best Foreign Language Film

GreatBeauty 002

The Great Beauty

See also: Best Foreign Language Film

Winner
The Great Beauty from ItalyPaolo Sorrentino
Nominees
The Broken Circle Breakdown from BelgiumFelix Van Groeningen
The Hunt from DenmarkThomas Vinterberg
The Missing Picture from CambodiaRithy Panh
Omar from PalestineHany Abu-Assad

Best Documentary Feature

20FeetStardom 001

20 Feet from Stardom

See also: Best Documentary Feature

Winner
20 Feet from StardomMorgan Neville, Gil Friesen, Caitrin Rogers
Nominees
The Act of KillingJoshua Oppenheimer, Signe Byrge Sorensen
Cutie and the BoxerZachary Heinzerling, Lydia Dean Pilcher
Dirty WarsRichard Rowley, Jeremy Scahill
The SquareJehane Noujaim, Karim Amer

Best Documentary Short

LadyNo6 001

The Lady in Number 6: Music Saved My Life

See also: Best Documentary Short

Winner
The Lady in Number 6: Music Saved My LifeMalcolm Clarke, Nicholas Reed
Nominees
CaveDiggerJeffrey Karoff
Facing FearJason Cohen
Karama Has No WallsSara Ishaq
Prison Terminal: The Last Days of Private Jack HallEdgar Barens

Best Live Action Short

Helium 001

Helium

See also: Best Live Action Short

Winner
HeliumAnders Walter, Kim Magnusson
Nominees
That Wasn't Me (Aquel No Era Yo)Esteban Crespo
Just Before Losing Everything (Avant Que De Tout Perdre)Xavier Legrand, Alexandre Gavras
Do I Have to Take Care of Everything (Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa?)Selma Vilhunen, Kirsikka Saari
The Voorman ProblemMark Gill, Baldwin Li

Best Animated Short

MrHublot 001

Mr. Hublot

See also: Best Animated Short

Winner
Mr. HublotLaurent Witz, Alexandre Espigares
Nominees
FeralDaniel Sousa, Dan Golden
Get a Horse!Lauren MacMullan, Dorothy McKim
PossessionsShuhei Morita
Room on the BroomMax Lang, Jan Lachauer

Best Original Score

Gravity 001

Gravity

See also: Best Original Score

Winner
GravitySteven Price
Nominees
The Book ThiefJohn Williams
HerWilliam Butler, Owen Pallett
PhilomenaAlexandre Desplat
Saving Mr. BanksThomas Newman

Best Original Song

Frozen 001

Frozen

See also: Best Original Song

Winner
Frozen — "Let it Go" by Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
Nominees
Despicable Me 2 — “Happy” by Pharrell Williams
Her — "The Moon Song" by Karen O, Spike Jonze
Mandela: Long Walk to Freedom — "Ordinary Love" by U2

Best Cinematography

Gravity 001

Gravity

See also: Best Cinematography

Winner
GravityEmmanuel Lubezki
Nominees
The GrandmasterPhilippe Le Sourd
Inside Llewyn DavisBruno Delbonnel
NebraskaPhedon Papamichael
PrisonersRoger Deakins

Best Costume Design

GreatGatsby 001

The Great Gatsby

See also: Best Costume Design

Winner
The Great GatsbyCatherine Martin
Nominees
American HustleMichael Wilkinson
The GrandmasterWilliam Chang Suk Ping
The Invisible Woman (2013)Michael O'Connor
12 Years a SlavePatricia Norris

Best Film Editing

Gravity 001

Gravity

See also: Best Film Editing

Winner
GravityAlfonso Cuarón, Mark Sanger
Nominees
American HustleJay Cassidy, Crispin Struthers, Alan Baumgarten
Captain PhillipsChristopher Rouse
Dallas Buyers ClubJohn Mac McMurphy, Martin Pensa
12 Years a SlaveJoe Walker

Best Makeup and Hairstyling

DallasBuyersClub 002

Dallas Buyers Club

See also: Best Makeup and Hairstyling

Winner
Dallas Buyers ClubAdruitha Lee, Robin Mathews
Nominees
Jackass Presents: Bad GrandpaStephen Prouty
The Lone RangerJoel Harlow, Gloria Pasqua-Casny

Best Production Design

GreatGatsby 001

The Great Gatsby

See also: Best Production Design
Winner
The Great GatsbyCatherine Martin, Beverley Dunn
Nominees
American HustleJudy Becker, Heather Loeffler
GravityAndy Nicholson, Rosie Goodwin, Joanne Woollard
HerK.K. Barrett, Gene Serdena
12 Years a SlaveAdam Stockhausen, Alice Baker

Best Sound Editing

Gravity 001

Gravity

See also: Best Sound Editing

Winner
GravityGlenn Freemantle
Nominees
All is LostSteve Boeddeker, Richard Hymns
Captain PhillipsOliver Tarney
The Hobbit: The Desolation of SmaugBrent Burge
Lone SurvivorWylie Stateman

Best Sound Mixing

Gravity 001

Gravity

See also: Best Sound Mixing

Winner
GravitySkip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead, Chris Munro
Nominees
Captain PhillipsChris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, Chris Munro
The Hobbit: The Desolation of SmaugChristopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, Tony Johnson
Inside Llewyn DavisSkip Lievsay, Greg Orloff, Peter F. Kurland
Lone SurvivorAndy Koyama, Beau Borders, David Brownlow

Best Visual Effects

Gravity 001

Gravity

See also: Best Visual Effects

Winner
GravityTim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk, Neil Corbould
Nominees
The Hobbit: The Desolation of SmaugJoe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, Eric Reynolds
Iron Man 3Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash, Dan Sudick
The Lone RangerTim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams, John Frazier
Star Trek Into DarknessRoger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann, Burt Dalton

Honorary Awards

Jean Hersholdt Humanitarian Award

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.