FANDOM


87th Academy Awards
Oscars2015Poster
 
Date February 22, 2015
Site Dolby Theatre
Hollywood, California
Host Neil Patrick Harris
Highlights
Best Picture Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Most wins Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (4) and The Grand Budapest Hotel (4)
Most nominations Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (9), The Grand Budapest Hotel (9)
 < 86th Academy Awards 88th

The 87th Academy Awards will be held on February 22, 2015 at the Dolby Theatre in Hollywood, California. The ceremony will be televised in the United States by ABC and hosted by actor Neil Patrick Harris for the first time.

In November 2014, the Academy announced the three nominees that were later honored with an Academy Honorary Award: the actor, director and screenwriter Jean-Claude Carrière, the diretor Hayao Miyazaki, and the actress Maureen O'Hara. Harry Belafonte was honored with the Jean Hersholt Humanitarian Award for his charity work. For the Academy Award for Best Picture, 289 films were eligible. In an official press release, it was announced the 87th Academy Awards would honor past Best Picture winners.

Nominations & Winners

On January 15, 2015, the Academy of Motion Picture Arts and Sciences announced its nominees for the 87th Academy Awards. The winners will be announced on February 22, 2015, from the Dolby Theatre in Hollywood, California.

Best Picture

Birdman 003

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

See also: Best Picture

Winner
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)Alejandro González Iñárritu, John Lesher and James W. Skotchdopole
Nominees
American SniperClint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper and Peter Morgan
BoyhoodRichard Linklater and Cathleen Sutherland
The Grand Budapest HotelWes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales and Jeremy Dawson
The Imitation GameNora Grossman, Ido Ostrowsky and Teddy Schwarzman
SelmaChristian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner and Jeremy Kleiner
The Theory of EverythingTim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce and Anthony McCarten
WhiplashJason Blum, Helen Estabrook and David Lancaster

Best Director

Birdman 003

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

See also: Best Director

Winner
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)Alejandro González Iñárritu
Nominees
BoyhoodRichard Linklater
FoxcatcherBennett Miller
The Grand Budapest HotelWes Anderson
The Imitation GameMorten Tyldum

Best Actor

TheoryEverything 001

The Theory of Everything

See also: Best Actor

Winner
Eddie RedmayneThe Theory of Everything
Nominees
Steve CarellFoxcatcher
Bradley CooperAmerican Sniper
Benedict CumberbatchThe Imitation Game
Michael KeatonBirdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Best Actress

StillAlice 001

Still Alice

See also: Best Actress

Winner
Julianne MooreStill Alice
Nominees
Marion CotillardTwo Days, One Night
Felicity JonesThe Theory of Everything
Rosamund PikeGone Girl
Reese WitherspoonWild

Best Supporting Actor

Whiplash 001

Whiplash

See also: Best Supporting Actor

Winner
J.K. SimmonsWhiplash
Nominees
Robert DuvallThe Judge
Ethan HawkeBoyhood
Edward NortonBirdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Mark RuffaloFoxcatcher

Best Supporting Actress

Boyhood 001

Boyhood

See also: Best Supporting Actress

Winner
Patricia ArquetteBoyhood
Nominees
Laura DernWild
Keira KnightleyThe Imitation Game
Emma StoneBirdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Meryl StreepInto the Woods

Best Original Screenplay

Birdman 003

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

See also: Best Original Screenplay

Winner
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. and Armando Bo
Nominees
BoyhoodRichard Linklater
FoxcatcherE. Max Frye and Dan Futterman
The Grand Budapest Hotel — Screenplay by Wes Anderson; Story by Wes Anderson and Hugo Guinness
NighcrawlerDan Gilroy

Best Adapted Screenplay

ImitationGame 001

The Imitation Game

See also: Best Adapted Screenplay

Winner
The Imitation GameGraham Moore
Nominees
American SniperJason Hall
Inherent VicePaul Thomas Anderson
The Theory of EverythingAnthony McCarten
WhiplashDamien Chazelle

Best Animated Feature

BigHero6 001

Big Hero 6

See also: Best Animated Feature

Winner
Big Hero 6Don Hall, Chris Williams and Roy Conli
Nominees
The BoxtrollsAnthony Stacchi and Graham Annable, Travis Knight
How to Train Your Dragon 2Dean DeBlois and Bonnie Arnold
Song of the SeaTomm Moore and Paul Young
The Tale of the Princess KaguyaIsao Takahata and Yoshiaki Nishimura

Best Foreign Language Film

Ida 002

Ida

See also: Best Foreign Language Film

Winner
Ida from PolandPawel Pawlikowski
Nominees
Leviathan from RussiaAndrey Zvyagintsev
Tangerines from EstoniaZaza Urushadze
Timbuktu from MauritaniaAbderrahmane Sissako
Wild Tales from ArgentinaDamian Szifron

Best Documentary Feature

Citizenfour 001

CitizenFour

See also: Best Documentary Feature

Winner
CitizenFourLaura Poitras, Mathilde Bonnefoy and Dirk Wilutzky
Nominees
Finding Vivian MaierJohn Maloof and Charlie Siskel
Last Days in VietnamRory Kennedy and Keven McAlester
The Salt of the EarthWim Wenders and Juliano Ribeiro Salgado, David Rosier
VirungaOrlando von Einsiedel and Joanna Natasegara

Best Documentary Short

CrisisHotline 001

Crisis Hotline: Veterans Press 1

See also: Best Documentary Short

Winner
Crisis Hotline: Veterans Press 1Ellen Goosenberg Kent and Dana Perry
Nominees
JoannaAneta Kopacz
Our CurseTomasz Sliwinski and Maciej Slesicki
The Reaper (La Parka)Gabriel Serra Arguello
White EarthJ. Christian Jensen

Best Live Action Short

PhoneCall 007

The Phone Call

See also: Best Live Action Short

Winner
The Phone CallMat Kirkby and James Lucas
Nominees
AyaOded Binnun and Mihal Brezis
Boogaloo and GrahamMichael Lennox and Ronan Blaney
Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak)Hu Wei and Julien Feret
ParvanehTalkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger

Best Animated Short

Feast 001

Feast

See also: Best Animated Short

Winner
FeastPatrick Osborne and Kristina Reed
Nominees
The Bigger PictureDaisy Jacobs and Christopher Hees
The Dam KeeperRobert Kondo and Dice Tsutsumi
Me and My MoultonTorill Kove
A Single LifeJoris Oprins

Best Original Score

GrandBudapestHotel 001

The Grand Budapest Hotel"

See also: Best Original Score

Winner
The Grand Budapest HotelAlexandre Desplat
Nominees
The Imitation GameAlexandre Desplat
InterstellarHans Zimmer
Mr. TurnerGary Yershon
The Theory of EverythingJóhann Jóhannsson

Best Original Song

Selma 001

Selma

See also: Best Original Song

Winner
Selma — "Glory" -- Music and Lyrics by John Legend and Common
Nominees
The Lego Movie — “Everything is Awesome” -- Music and Lyrics by Shawn Patterson
Beyond the Lights — "Grateful" -- Music and Lyrics by Diane Warren
Glen Campbell...I'll Be Me — "I'm Not Gonna Miss You" -- Music and Lyrics by Glen Campbell and Julian Raymond
Begin Again — "Lost Stars" -- Music and Lyrics by Gregg Alexander and Danielle Brisebois

Best Cinematography

Birdman 003

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

See also: Best Cinematography

Winner
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)Emmanuel Lubezki
Nominees
The Grand Budapest HotelRobert Yeoman
IdaLukasz Zal, Ryszard Lenczewski
Mr. TurnerDick Pope
UnbrokenRoger Deakins

Best Costume Design

GrandBudapestHotel 001

The Grand Budapest Hotel

See also: Best Costume Design

Winner
The Grand Budapest HotelMilena Canonero
Nominees
Inherent ViceMark Bridges
Into the WoodsColleen Atwood
MaleficentAnna B. Sheppard and Jane Clive
Mr. TurnerJacqueline Durran

Best Film Editing

Whiplash 001

Whiplash

See also: Best Film Editing

Winner
WhiplashTom Cross
Nominees
American SniperJoel Cox and Gary D. Roach
BoyhoodSandra Adair
The Grand Budapest HotelBarney Pilling
The Imitation GameWilliam Goldenberg

Best Makeup and Hairstyling

GrandBudapestHotel 001

The Grand Budapest Hotel

See also: Best Makeup and Hairstyling

Winner
The Grand Budapest HotelFrances Hannon and Mark Coulier
Nominees
FoxcatcherBill Corso and Dennis Liddiard
Guardians of the GalaxyElizabeth Yianni-Georgiou and David White

Best Production Design

GrandBudapestHotel 001

The Grand Budapest Hotel

See also: Best Production Design

Winner
The Grand Budapest Hotel — Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Anna Pinnock
Nominees
The Imitation Game— Production Design: Maria Djurkovic; Set Decoration: Tatiana Macdonald
Interstellar — Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
Into the Woods — Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Anna Pinnock
Mr. Turner — Production Design: Suzie Davies; Set Decoration: Charlotte Watts

Best Sound Editing

AmericanSniper 001

American Sniper

See also: Best Sound Editing

Winner
American SniperAlan Robert Murray and Bub Asman
Nominees
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)Martin Hernández and Aaron Glascock
The Hobbit: The Battle of the Five ArmiesBrent Burge and Jason Canovas
InterstellarRichard King
UnbrokenBecky Sullivan and Andrew DeCristofaro

Best Sound Mixing

Whiplash 001

Whiplash

See also: Best Sound Mixing

Winner
WhiplashCraig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley
Nominees
American SniperJohn Reitz, Gregg Rudloff and Walt Martin
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)Jon Taylor, Frank A. Montaño and Thomas Varga
InterstellarGary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten
UnbrokenJon Taylor, Frank A. Montaño and Thomas Varga

Best Visual Effects

Interstellar 001

Interstellar

See also: Best Visual Effects

Winner
InterstellarPaul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher
Nominees
Captain America: The Winter SoldierDan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill and Dan Sudick
Dawn of the Planet of the ApesJoe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist
Guardians of the GalaxyStephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould
X-Men: Days of Future PastRichard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer

Honorary Awards

Jean Hersholdt Humanitarian Award